Kdo jsme

Početí vaší oblíbené rybárny probíhalo podobně, jako početí většiny lidských životů. Stalo se to tak trochu omylem, protože jinak mou první zkušenost s rybami ani nazvat nelze. Bylo to o Vánocích roku 2009, kdy jsme se s kamarády Martinem a Romanem rozhodli, že v rámci přivýdělku pojedeme do Pardubic prodávat vánoční kapry. A proč to z naší strany nebylo moc promyšlené? To asi proto, že první instruktáž o kuchání kaprů mi dal právě až na místě prodeje Martin. Který v tuto chvíli vykuchal teprve svého druhého kapra v životě. Od této chvíle si však Vánoce bez prodeje vánočních kaprů představit ani neumíme.

Půl roku po této první zkušenosti s rybami pak jedeme s kamarády na Aljašku, kde jsme se naučili zejména dvě věci: (1) neodmlouvat při nekončící monotónní práci rukama a (2) milovat nyní již líbivý odér ryb (řekněme si to narovinu, tohle byl důležitý milník). Že jsme zde měli možnost získat zkušenosti s těmi nejčerstvějšími a nejzdravějšími rybami na světě, byl jen příjemný bonus. Stejné dobrodružství pak absolvujeme také rok nato, kdy se naše láska k rybám na tomto americkém poloostrově jenom utvrzuje.

Při mých „studiích“ v Brně pak u piva s kamarádem Kubou poprvé vymýšlíme ideu rybárny v Ostravě. Nebudeme vám lhát, zpočátku to šlo zejména kvůli naší nezkušenosti a také nedostatku financí ztuha. Moc nám nepomohly ani úřady, ale po počátečním několikaměsíčním plácání na mělčině můžeme směle říct, že jsme nakonec v tomto oboru jako ryby ve vodě. Po půl roce fungování dokonce přibíráme nový prostor, čímž naši tehdejší Rybárnu na Sladovně rozšiřujeme způsobem, kdy se mohla stát DOMŮem pro našeho asi dva metry dlouhého maskota – polystyrenového žraloka Vildu.

Náš původní plán pak ani nebyl tolik o vaření, nicméně z důvodu velkého zájmu o již upravené rybí maso rozšiřujeme nabídku i o denní menu. Tyto chvíle rozmachu však často střídaly i méně povedené momenty: například na naše první Vánoce (2014) se nám značné množství kaprů nepodařilo prodat, avšak panice jsme nepropadli. Naopak jsme zapojili naši kreativitu a z neprodaných kaprů začali tvořit kapří karbanátky. Ty se stávají velkým hitem, o kterých mnoho našich zákazníků tvrdí, že je o Vánocích na talíř plácnou raději než smaženého kapra. Naše druhé svátky na Sladovně (2015) jsou pak o poznání povedenější, protože se nám daří organizovat i speciální objednávky, jako byl například prodej živých Candátů a Amurů. A věřte, nebo ne, i humra jsme na tyto Vánoce prodali.

V září roku 2016 se pak stěhujeme na Kuří rynek, kde, jak jste již mohli zaregistrovat, jsme rozšířili naše služby o celoroční prodej živých ryb, či večerní menu. S klidným srdcem tedy můžeme říct, že ryby do našich životů patří stejně, jako dle našeho přesvědčení patří do města, jakým je Ostrava.